Дан џеза у свечаној сали наше школе

Џез је био музика поробљеног афричког народа у Америци, иако је временом добио статус уметности и постао основа рокенрола и блуза. Настао је између 1890. и 1910. године у Њу Орлеансу зато што је тај град био једна од највећих лука где су упловљавали бродови који су превозили поробљен афрички народ. Тако се из афричке традиционалне музике, а под утицајем локалног фолклора и музике развио нови музички правац – ЏЕЗ.

Само се једном обележава 100 година од првог џез издања на винилу, то јест, прве џез плоче, издате од стране Диксиленд Џез Оркестра 26.02.1917.године. Гимназија „Бора Станковић“ је, наравно, тај догађај обележила у свечаној сали, 27.02.2017. Цела активност била је део пројекта Ђачког парламента „Борактивизам“, Уније средњошколаца Србије и секције Клуб за Уједињене нације. Догађајем су координисале професорка музичке културе – Тања Коцић и професорка социологије – Катарина Лазаревић Брдар. Садржај је чинило такмичење у џез певању, плесни програм и изложба паноа. Победници у певачком такмичењу добили су награде од Нишвила, који је финансирао и материјал за паное које су наши ученици израдили. Такође, сви учесници позвани су на Нишвилове радионице, као и да се укључе у програм прославе светског дана џеза који се обележава 30. априла. Осим наших професора, ученика, медија и представника Нишвила, вече су употпунили и многи други гости, као и предивна атмосфера и добра музика. Самим тим, остварен је циљ промоције џеза који је и био један од разлога за реализацију овог пројекта.